۸ روش که طراحی سایت شمارا با دیگران متمایز میکند

فاصله بین یک طراح سایت معمولی با یک طراح سایت کاملا حرفه ای شاید این ۸ روش باشد.

شما با خواندن این مقاله میتوانید به یک طراح حرفه ای تبدیل شوید.

پس تا آخر این بخش با ما همراه باشید.

 

8 روش که طراحی سایت شمارا با دیگران متمایز میکند

اصل اول: سلسله مراتب دیداری

توجه به اصل سلسله مراتب دیداری در طراحی سایت بسیار مهم است. این اصل ترتیب دیدن اجزای سایت را نشان می دهد، به عنوان مثال به عکس زیر نگاه کنید:

با توجه به این اصل برای رتبه بندی عناصر سایت ابتدا باید هدف خود را از راه اندازی سایت مشخص کنید.

اصل دوم: نسبت طلایی

نسبتی جادویی که همه چیز با آن زیباتر شده است که مقدار آن عدد طلایی۶۱۸/۱ است.
حتما دنباله فیبوناتچی را از دوران دبیرستان به یاد دارید: ۰,۱,۱,۲,۳,۵,۸
دنباله از اعداد به ظاهر نامرتبط که راز عجیب قانون طلایی را در خود نهفته است. قانونی که بسیاری از هنرمندان و معماران آثار هنری خود را بر اساس آن خلق کرده اند.
استفاده از این قانون در توئیتر نشان می دهد که موفقیت آن یک شانس نیست بلکه به دلیل استفاده از نسبت طلایی در آن است.

به عنوان مثال اگر عرض طرح شما ۹۶۰ px باشد میتوانید با تقسیم آن بر ۶۱۸/۱ آن را به دو بخش تقسیم کرد که ۵۹۳ px آن، برای محتوا و ۳۶۷ px آن، برای نوار کناری باقی می ماند.

اصل سوم: قانون Hick

این قانون می گوید که افزودن هر عنصر به سایت، زمان تصمیم گیری را افزایش می دهد. بارها در رستوران ها با این مسأله مواجه شده اید که وقتی تنوع منوها زیاد است زمان بیشتری جهت انتخاب غذا صرف می کنید اما اگر منو فقط دو گزینه داشته باشد به سرعت انتخاب می کنید.
گزینه های زیاد در طراحی سایت ممکن است موجب شود که کاربر هیچ یک از گزینه ها را انتخاب نکند و سایت را رها کند. تعداد زیاد انتخاب ها موجب دشواری کار با سایت می شود مخصوصا اگر کاربر برای اولین بار وارد سایت شده باشد. برای راحتی کار با سایت باید گزینه ها را فیلتر کرد.

اصل چهارم: قانون FITT

قانون FITT می گوید که زمان مورد  نیاز برای رسیدن به هدف به فاصله و اندازه ی آن بستگی دارد. به عبارت دیگر هر چه شیء نزدیک تر و بزرگتر باشد رسیدن به آن راحت تر است.
به عنوان مثال دکمه play در موزیک پلیرها بزرگتر از سایر دکمه هاست و در گوشه، پایین و سمت چپ قرار دارد که موجب می شود این دکمه کاملا در دسترس قرار بگیرد. این نکته را باید در طراحی سایت نیز مورد توجه قرار داد.البته این به معنای آن نیست که قانون هرچه بزرگتر، همیشه بهتر است. مثلا طراحی یک دکمه که نصف صفحه را بگیرد اصلا ایده خوبی نیست، بلکه با بزرگتر کردن یک دکمه کوچک فقط به اندازه ۲۰% می توان اثر آن را بیشتر کرد. مثلا در طراحی فرم ۹۹۹۹/۹۹% از مردم میخواهند فرم را ارسال کنند پس بهتر است که دکمه ارسال را بزرگتر از دکمه پاک کردن فرم قرار داد.

اصل پنجم: قانون سوم

طبق این قانون برای نمایش تصویر بهتر، آن را توسط دو خط افقی و عمودی به ۹ قسمت مساوی تقسیم می کنیم. عناصر مهم تصویر باید در محل تقاطع خطوط یا در امتداد خطوط قرار بگیرند. با رعایت این اصل در طراحی عکس های سایت می توان مخاطب بیشتری جذب کرد.

اصل ششم: قوانین طراحی گشتالت

روانشناسی گشتالت یک نظریه از ذهن و مغز است که می گوید چشم انسان قبل از آنکه اجزای تشکیل دهنده اشیاء را ببیند کلیت آن را مورد توجه قرار می دهد. پس کاربر قبل از آنکه  منو، عنوان و بالا و پایین صفحه را ببیند نمای کلی سایت شما را می بیند.
۴ مورد از قوانین گشتالت راجع به آنچه مردم از طریق دیدن اشیاء درک می کنند در زیر آمده است:

۱-قانون مجاورت

اشیائی که در فضای نزدیک به هم قرار دارند به صورت یک شیء واحد درک می شوند. بنابراین باید به این نکته توجه کنیم که اشیاء مجاور با هم مرتبط باشند تا کاربر ارتباط بهتری با آن برقرار کند.

۲-قانون تشابه

عناصر مشابه از نظر رنگ، شکل، سایه و یا کیفیت باید در یک گروه قرار بگیرند. این موجب می شود که عناصر مشابه به شکل یک شیء واحد دیده شوند.

۳-قانون بسته شدن

چشم ما به دنبال کامل کردن اشیاء است و با درک بصری خود می تواند تصاویر ناقص را کامل تصور کند. با استفاده از این قانون می توان آرم یا اجزای سایت را جالب تر طراحی کرد.
یکی از جالب ترین مثال ها در این زمینه لوگوی صندوق جهانی طبیعت است.

۴-قانون تقارن

ذهن ما اشیاء را حول یک مرکز تقارن تصور می کند، بنابراین ظاهر متقارن سایت موجب جلب توجه خواهد شد.


اصل هفتم: فضای سفید و طراحی تمیز

فضای سفید در واقع فضای خالی بین حاشیه ها، ستون ها یا تصاویر است. فضای خالی بخش مهمی از طراحی است که می توان سلسله مراتب را نیز در آن لحاظ کرد. یک صفحه پر از متن و گرافیک و بدون فضای خالی ممکن است منجر به آشفتگی سایت شود که بسیاری از مردم تمایلی به خواندن آن ندارند.
اگر فضای سفید به اندازه کافی باشد منجر می شود که سایت در یک نگاه تمیز به نظر برسد. طراحی تمیز به معنای محتوای کمتر نیست بلکه به معنای استفاده عاقلانه از فضای سفید است.

 اصل هشتم: تیغ برنده اوکام

طبق این اصل از بین فرضیه های مختلف در مورد علت بروز یک پدیده احتمال صحیح بودن ساده ترین فرض بیشتر است. به عنوان مثال گاهی با حذف محتوای زیاد صفحه اصلی و ارجاع آن به لینک بیشتر بدانید ممکن است بازدیدهای سایت را حتی ۳ برابر کند.

در بعضی مواقع زیبایی در سادگیست گاهی  زمینه های شلوغ باعث سردرگم شدن مخاطب میشود که این اصلا خوب نیست قطعا متن بالا زمینه ساز موفقیت های بزرگ برای طراحان خواهد شد و روزی برسه که شما هم یک سایت مثل توییتر یا هر سایت موفقی که الان به ذهنتون میرسه بتوانید طراحی کنید به امید موفقیت همه ی شما.

 

تماس با ما

برای یافتن اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی سایت به قسمت مقالات اسپادان وب مراجعه کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید...